דף חדש 1
English צור קשר מאמרים יומן אישי סדנאות תחומי פעילות מי אנחנו דף הבית

טיפול בסכמה תרפיה

 

השיחה הטלפונית הראשונה מקנה תחושה דומה לזו שמספקת צפייה בקדימון בקולנוע. תמציתית ודחוסה אך מכילה הרבה רמזים, שזורה בשתיקות ,מבוכה, פרטים שהקשר ביניהם איננו ברור ותמיד תמיד מסקרנת. מתוך קטעי משפטים והרווחים שבינהם נחשפים חלקים מסיפורו של האדם הצעיר עוד בטרם נכנס לחדר הטיפולים : "אני בדיכאון בחודשים האחרונים...",  "יש לי חרדה לא ממש ברורה...", "אני לא מצליח להירדם והרופא המליץ שאלך לטיפול...", "אני חרדה מחרקים וזה מגביל את חיי ..". קשה להסתיר את המצוקה כמו גם את השאלות הבוערות: " כמה זמן ייקח לטפל בזה ?  "את חושבת שאפשר לטפל בזה ?", "יוצאים מזה בכלל ?" .

כעבור ימים אחדים מגיע המטופל לפגישה. לעיתים הוא באמצע שנות העשרים של חייו ומראהו מעלה על הדעת תלמיד תיכון שטרם הבשיל. לעיתים כבר נוגע בגבול השלושים או הארבעים. הוא סטודנט שעבודה זמנית מפרנסת אותו או שאולי כבר סיים לימודים ויש לו משרה תובענית עם תגמול לא גבוה. בשנים האחרונות כבר לא חי בבית ההורים אבל... הוא עדיין מרגיש ילד. הפחד שלו מההווה הוא גדול ומהעתיד גדול עוד יותר והדיכאון או החרדה עליהם הוא מספר מתוך ריסון גדול הם רק סמן לבעיה גדולה הרבה יותר - סמן לכך שיש בחייו הפרעה שלא ניתן עוד להתעלם ממנה. לכן הוא כאן, בא לבקש עזרה.

במהלך הטיפול בפסיכותרפיה יחשפו בהדרגה הכאב והגורמים לו ובצידם דפוסי ההתמודדות הייחודיים שפיתח המטופל במהלך חייו. הדפוסים – כניעה, הימנעות, פיצוי יתר - הם כמו מסך שקוף שהמטופל אינו מודע אליו. כל אחד מהם התפתח מתוך נסיבות חיים ונועד לאפשר תפקוד אפקטיבי ולהגן מכאב, אלא שעם הזמן הפך המגן למכשול וכיום תורם את חלקו המהותי להפרעה ממנה סובל המטופל.

אבל כיצד נגלה את אותו מסך שקוף ? האם ניתן להסיר בטיפול מנגנונים שניבנו בנפש במשך שנים ארוכות ?

דמיינו את הסיטואציה הבאה:

בתחילת המפגש השישי עם יוסי הוא נראה נסער, הוא מספר על ויכוח שקיים השבוע עם הבוס שלו. הויכוח היה בגלל עניין פעוט, הדפסה שלא יצאה בזמן אל הלקוח, אבל בעקבותיו טרק הבוס את הדלת והשאיר את יוסי כשהוא חרד ומתוח. מאז אותו בוקר הוא לא מפסיק לאכול את עצמו. יום לאחר הויכוח נשאר חולה במיטה, בלילה הוא חוזר ומנתח את האירוע, שואל את עצמו אם אכזב את הבוס, אם יפוטר ובמקביל חווה תחושת כעס עצומה על חוסר הנכונות של הבוס לשוחח ולהבין מה גרם לבעיה. זה כבר ויכוח שלישי בתוך מספר חודשים ובכל פעם הוא מרגיש איך העולם מתערער תחתיו. הוא זועם על עצמו ומיואש מעצמו. הוא מתבקש לעצום את עיניו, להתחבר לתחושה שהציפה אותו בזמן הויכוח. רגעים חולפים... "מה אתה חש ?" אני שואלת אותו והוא,ראשו מורכן, משיב בעיניים עצומות- אני חש מושפל. "נסה כעת להעלות זיכרון רחוק ככל האפשר, מילדותך, בו אתה חש תחושה דומה של השפלה". הוא מתכנס לתוך עצמו – אני זוכר איך בכתה ח' התכוננתי לצאת בערב עם חברים...שעתיים שלמות עמדתי וסידרתי את השיער, שמתי ג'ל שיראה כמו קוצים, רציתי להראות כמו הח'ברה..ואז יצאתי מהחדר ונתקלתי באמא שלי שאמרה- אתה נראה כמו סרסור קטן. בבת אחת הרגשתי קטן, אפס, ברחתי לאמבטיה. כבר לא יצאתי באותו ערב". אני מזמינה אותו לפקוח את העיניים כשנוח לו. גל עצום של כאב לא מעובד, כאב שמלווה אותו מקטנות עלה כאן הרגע ויצר תחושה של פגיעות גדולה. יחד אנחנו מסתכלים על החוויה של פעם ועל הקשר הרגשי, קשר ההשפלה, המחבר בינה לבין החוויה שעבר השבוע. יחד אנחנו לומדים לגלות למה היה זקוק אז, כילד צעיר, ולמה הוא זקוק היום. לומדים להבין כי גם כיום כל עימות, מכל סוג שהוא, נחווה עבורו כהשפלה וכי זו מתחברת עם תחושה של חוסר אונים וחוסר ערך ואלו מובילות לבריחה.

את העבודה המשותפת הזו נעשה שוב ושוב, בכל פעם מזווית שונה ולגבי אירועים ודמויות שונות, עד שדפוס ברור מעט יותר יראה לעיננו כדמות על רקע. כך יקל עלינו להתבונן מנקודה שונה על מסכת ההתפטרויות, על מערכות היחסים הלא יציבות ועל טיבה של ההפרעה שהביאה אותו לכאן.

בעבודה הטיפולית בסכמה תרפיה אני יוצאת מהנחה המושתתת על תפיסתו של יאנג, ממציא הגישה . על פי גישה זו שהיא 'גישה של צרכים',אנו רוצים לחסן את המטופל כנגד אותם צרכים שלא קבלו מענה בילדות ולעזור לחלק הבוגר הבריא של המטופל לתת מענה פנימי לצרכים הללו. הדפוסים המשמעותיים ביותר נרשמים ומוטבעים בנו בילדות מול ההורים. לכן, יחסי המטפל עם המטופל, מערכת יחסים שיש בה מרכיב של 'הורות מתקנת' , חשובה ליצירת שינוי שהוא רגשי וקוגניטיבי גם יחד.

לרובנו לא קל להתמודד עם זיכרונות פוגעניים, רגשות שאינם נעימים ועם ההכרה שמשהו בתוכנו נותר פגוע וחסר.  כדי לתקן את האזורים הפגועים אנו נדרשים להתמודדות בוגרת עם הבעיה.

 

פסיכותרפיה

טיפול קבוצתי

 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

 

טיפול דינמי

 

טיפול בסכמה תרפיה

 

יעוץ ארגוני

ליווי ופיתוח צוותים

 

ליווי, אימון ופיתוח מנהלים

 

סדנאות ממוקדות תהליך

 

הנחיית קבוצות

הדרכה אישית למנחים

 

קבוצות תהליך

 

ניהול התוכנית התהליכית להכשרת מנחי קבוצות בת.ל.מ

 

www.apriori.co.il

עמוד הבית  |   אודות   |  תחומי פעילות  |  תעוזה   |   גמישות   |   יכולת   |  פתיחות  |  היסוד החמישי   |  סדנאות  |   יומן אישי   |   מאמרים   |   צור קשר

   

powered by Flexible.co.il All Rights Reserved 

כל הזכויות שמורות© apriori.co.il         עיצוב :    ILANITGraphic Designer