דף חדש 1
English צור קשר מאמרים יומן אישי סדנאות תחומי פעילות מי אנחנו דף הבית

ספרים

 

אני אוהבת לקרוא. סיפורים קצרים, רומנים היסטוריים, סיפורי מסע, ספרי מדע,ספרות מקצועית...... לפעמים כמה ספרים במקביל ולעיתים רק אחד שזוכה במלוא תשומת הלב. אני קוראת במיטה ובמטבח ,תוך כדי הליכה עם הכלב, כשהרמזור מתחלף לאדום, כשהמרצה משעמם ובכל הזדמנות אפשרית. יש ספרים שמשאירים עלי את רישומם ויש כאלו שכבר בזמן הקריאה אינני זוכרת את שמם, יש ישנים שעברו איתי את שנות ילדותי וקראתי בהם שוב ושוב, ויש שקניתי רק כעת אבל התאהבתי וברור שיזכו למקום של כבוד על "מדף המיוחדים" שלי.

על הספרים האהובים עלי אני ממהרת להמליץ לחברים טובים,שייהנו גם הם, מעכשיו אני מבטיחה לתת  תקציר גם כאן באתר.
                                  שרון
 

INPATIENT GROUP PSYCHOTHERAPY/ IRVIN D. YALOM

 

כבר שנים שיאלום תופס בליבי מקום מיוחד של חיבה. הספרים שלו, קריאים כל כך, נבונים וחודרים ועוסקים בתחומים שמרתקים אותי. ספרים שמלווים אותי גם הרבה אחרי שסיימתי לקרוא. ולכן נגשתי עם הרבה ציפייה לספר הנוכחי, ספר שיצא לאור כבר בשנת 1931, כשיאלום היה צעיר ואני עוד טרם נולדתי. פתחתי את הספר, התחלתי בקריאה ונשביתי בקסמו. הפעם לא מדובר בספר פרוזה לציבור הרחב אלא בספר לאנשי מקצוע שעיסוקם בקבוצות טיפוליות בכלל ובקבוצות למאושפזים בפרט. כמי שעיסוקה הן בהנחייה דינמית והן בהוראת אופן ההנחייה הדינמית, אני מודעת לקושי ולבדידות מולם עומד המנחה. נדירות ההזדמנויות בהן אנו יכולים לצפות במנחה דינמי כשהוא בתהליך עם קבוצה, נדירות ההזדמנויות לראות ולנתח התערבויות טיפוליות.לכן, אני מעריכה כפליים את ההזדמנות הניתנת כאן ל"הצצה" אל עולמו של מנחה מנוסה.  כדרכו, בתחילת הספר יאלום עושה סדר בדברים, מרחיב על סוגי קבוצות שונים, על הדרך והסיבות בה נבנות קבוצות במחלקות אישפוזיות, על הקשיים הייחודיים והמגבלות,על מטרות ואמצעים כשבתוך כל אלו הוא שוזר דוגמאות מאירות עיניים. אחרי שהדברים עומדים ברורים על מקומם ועולם המושגים של הקורא מיישר קו עם זה של הכותב, נכנס יאלום לעובי הקורה ויורד לעומקו של התהליך הטיפולי הנעשה בקבוצה. כעת משתף אותנו יאלום קודם כל ברציונל העומד מאחורי הטיפול במטופל במסגרת הקבוצה ואח"כ בדרך לקביעת אג'נדה למטופל,במורכבות הנובעת מהתנגדויות, בפגישה הטיפולית הבודדת ואופן התנהלותה, בדרכי ההערכה ועוד. עם סיום הספר נותר טעם של עוד והרגשה ששורטט מולנו מעגל מופלא של תפיסה טיפולית שיש בה אנושיות ומקצועיות ותבונה רבה.

 

אין לי דרך לתאר את הנאתי אלא לומר שישבתי וגמעתי את הדפים, סימנתי שורות, חזרתי וקראתי ושיננתי והתפעלתי . ואח"כ, במהלך השבוע, כשישבתי והנחייתי את קבוצת המטופלים, הרגשתי שאני לא לבדי אלא שיאלום יושב על כתפי, מנחה ולוחש לי ברגעים שונים עצה טובה ונותן לי יד חמה.

 

מומלץ ביותר.

שירת הגורילות/דון פרינס-יוז

 

הספר המרגש הזה, אוטוביוגרפיה של אשה בעלת תסמונת אספרגר, מפגיש את הקורא עם כמה רבדים – האינפורמטיבי, הסיפורי, הקולקטיבי, האישי, המוסרי ויותר מכל - עם הרובד הרגשי.

דון, כיום בעלת תואר דוקטור באנתרופולוגיה בין תחומית, גדלה בתקופה בה לאוטיזם עדיין לא היה שם או הגדרה ברורה. דון אובחנה רק בבגרותה כאוטיסטית. בספר היא מתארת את המאבק לחיים של אדם שחווה את השונות שלו ועימה את קוצר ידה, חוסר סובלנותה ולעיתים קרובות את עויינותה של החברה כלפי שונות לא מובנת הזו.

 

בבגרותה דון יצרה קשר מיוחד עם הגורילות שבגן החיות. דרך התבוננותה בגורילות הכלואות ובאופן ההתמודדות שלהן זו עם זו ועם הסביבה זיהתה ויכלה לתת שם ומשמעות לכלא הפנימי ולמגבלות שלה עצמה. קשר זה שהפך להיות מרכז חייה המקצועיים עיצב את המשך דרכה ואפשר לה ללמוד כיצד לתקשר עם החברה הסובבת אותה.

 

מעבר לסיפור האנושי המרגש עולות מדפי הספר ובעוצמה רבה, שתי שאלות מוסריות הכרוכות זו בזו –

הראשונה נוגעת לקופי העל-  הגורילות, השמפנזים... כל אותם קופים בעלי מבנה חברתי ואישיותי כה דומה לשלנו ועם זאת שונה הזוכים ליחס אכזרי ומדכא מצד האדם.

 

השניה, מוסווית בסיפור אך קשה להתעלם ממנה היא בעצם המשכה של הראשונה-  עד כמה מוכן כל אחד מאיתנו לקבל את השונות ואת השונה, לכבד אותם ולהכיר בתרומתם.

 

הספר רגיש ומלא תקוה. ממליצה בחום.

 

 

הגישה המוטיבציונית, הגברת מוטיבציה לשינוי/ פרופ' וויליאם מילר, פרופ' רולניק.

הוצאת "אח" בע"מ

 

"עד שהאדם מחוייב לגמרי ,קיים תמיד היסוס, סיכוי לנסיגה, חוסר יעילות בלתי פוסקת, לגבי כל מעשי יוזמה ויצירה. קיימת אמת בסיסית אחת, שאי ידיעתה הורגת אינספור רעיונות ותוכניות יוצאים מגדר הרגיל: שברגע שהאדם מחוייב בכל ליבו ומאודו.....זרם שלם של אירועים נובע מהחלטה אחת ויחידה" (ע"מ 3)/ גתה

 

 

מדוע אנשים אינם משתנים ?  מה גורם לאדם להיצמד להרגלים ישנים גם כשאינם משרתים אותו עוד ? מדוע יש המתמסרים בקלות לשינוי ?  איך נכון לנהל שינוי ? 

לשאלות אלו שמעסיקות אנשי מקצוע בתחומים ייעוציים וטיפוליים רבים יש תשובות רבות . אחת מהן מוגשת בספר 'הגישה המוטיבציונית' .

 

תקציר:

הגישה המוטיבציונית מסתמכת על עבודתו של קרל רוג'רס. גישה זו ממוקדת בתחומי העניין ובבעיות של האדם בהווה. על פי גישה זו קיימים לפחות שלושה מרכיבים קריטיים לשינוי:

 • מוכנות- מושג הקשור לסדר העדיפויות של האדם.
 • רצון- עד כמה האדם משתוקק לשינוי
 • מסוגלות- האמונה ביכולת לחולל את השינוי

 

כפועל יוצא מכך, המטופל הוא שצריך להציג את הטיעונים לטובת השינוי ומטפלים בגישה נמנעים ממיקוד בשאלה מדוע אדם אינו רוצה לעשות שינוי מסויים, ובמקום זאת חוקרים מה האדם כן רוצה, מה רלוונטי עבורו ומה חשוב לו. למעשה המטפל מחזק שפת שינוי תוך מיקוד בפתרון האמביוולנטיות של המטופל.

האמביוולנטיות נתפסת לא כהתנגדות או מגננה אלא כחלק נורמלי מהניסיון לשינוי.

 

הגישה המוטיבציונית מתחוללת בשני שלבים:

השלב הראשון- כרוך בפתרון האמביוולנטיות ובניית מוטיבציה פנימית לשינוי

השלב השני- חיזוק המחוייבות לשינוי ופיתוח תוכנית להשגתו.

 

מרגע שהושגה מחוייבות לשינוי תם תהליך ההתערבות לפי גישה זו והמטופל יכול להמשיך ולהתקדם בכוחות עצמו.

 

לסיכום:

הספר קריא, מעניין וחושף את הקורא לגישה שימושית ומובניית. הספר כולל בתוכו דוגמאות לטיפול .

 

 

לא רציונלי ולא במקרה- הכוחות הסמויים שמעצבים את ההחלטות שלנו / דן אריאלי

הוצאת מטר 2009

 

הכל החל כשנכנסתי לחנות הספרים במטרה לקנות לעצמי ספר טוב. על מדף הספרים התנוסס השלט המוכר : "ספר שני בחצי מחיר מבין הספרים הבאים". להצעה שכזו היה קשה לסרב וכך, למרות שכשנכנסתי לחנות הקצבתי לעצמי חמש דקות לכל היותר, מצאתי עצמי כעת עומדת ומתלבטת מי יהיה הנבחר. חלפו עוד כמה דקות. עכשיו כבר הייתי לחוצה בזמן ובסכנת איחור לפגישה ובידי היה ספר שלא הייתי בטוחה שאני רוצה בו. התקדמתי לקופה כשמוכרת נחמדה הפנייתה את תשומת לבי לערמת ספרים נוספת ועליה שלט- "ספר שני בחינם". הצצתי בחטף על הספרים. היו שם כמה מוכרים שכבר קראתי, אחרים שלא רציתי לקרוא ועוד אחד שלא הייתי קונה סתם כך אבל יכולתי לשער שיעניין אותי. לקחתי אותו. עכשיו נותרה בפני לא רק בעיית הזמן האוזל והעובדה שאני עומדת לקנות יותר מהמתוכנן, אלא גם העובדה שלא היה בערמה ספר שבאמת רציתי לקבל במסגרת עסקת החינם.  בלית ברירה הרמתי את הספר "לא רציונלי ולא במקרה".

 

כעבור חודש ימים כבר לא היה לי נעים מהספר שנזרק אי שם בבית בין המכתבים לעיתונים ובפנים חמוצות התיישבתי לקרוא.......גיליתי שהספר נכתב בין השאר גם עלי..... ואחר כך כבר לא יכולתי להפסיק לקרוא ולשתף את כל בני הבית.

 

"לא רציונלי ולא במקרה " הוא ספר מרתק, מלא הומור, ובעיקר מעורר מחשבות נוגות על האופן שבו אנחנו נוהגים לקבל החלטות ועל האופן שבו נדמה לנו שאנו מקבלים החלטות. פרופסור דן אריאלי מזמין את הקורא באופן ברור וידידותי להפליא לשקול ולבדוק מה מניע אותו ואת האנשים שסביבו, מתוך תקווה שזיהוי והכרות עם הטעויות תאפשר למנוע אותן.

הספר מתאר ניסויים רבים משעשעים ומקוריים כמו גם את הניסיון להבין במסגרת הכלכלה ההתנהגותית את ההתנהגות והתהליכים שמאחורי ההתנהגות המתוארת.

 

כך למשל בפרק "המחיר של חינם" מתגלה לנו אט אט עד כמה האפס אינו סתם מספר אלא נקודת תורפה רגשית ומשהו שקשה לעמוד בפני קסמיו:

 

"מה יש במחיר אפס שכל כך מושך אותנו ? למה החינם! משמח אותנו כל כך ? אחרי הכל, חינם! עלול לסבך אותנו בצרות: דברים שלא היה עולה בדעתנו לקנות הופכים להיות מושכים להפליא ברגע שהם מוצעים לנו חינם! .......

............אולי קניתם שני מוצרים שמראש לא הייתם בוחרים בהם, רק כדי לקבל את השלישי חינם ?" (עמ' 59)

 

בהתחשב באופן בו הגיע הספר לידי, נדמה שלא במקרה רותקתי לתיאור המסביר למה מה שניתן בחינם עולה לנו ביוקר .

קראתי, צחקתי, השתדלתי להפנים ואני ממליצה בחום – רוצו לקרוא

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
עצמי אמיתי , עצמי כוזב מאת דונלד ו' ויניקוט בהוצאת עם עובד.
 
אם יש לכם זמן לקרוא כל עמוד פעמיים שלוש ואולי ארבע -  זה הספר בשבילכם.
על ויניקוט שנחשב לאחד הפסיכואנליטיקאים המשפיעים והיצירתיים נאמרו הרבה דברים ,חלקם התייחסו לקושי להבין את כתיבתו. כך למשל תומס אוגדן כתב: " אני מוצא שהקריאה בכתבי ויניקוט היא תהליך מעגלי. לאחר הרבה מאוד זמן ומאמץ, אני מתחיל להבין למה ויניקוט חותר...." (אחרי שקראתי את דבריו הרגשתי הקלה שאני לא לבד).
בספר התייחסות מעניינת לביוגרפיה של ויניקוט כמו גם 19 מאמרים, ממאמריו החשובים ביותר של ויניקוט, המכילים דוגמאות מעבודתו הקלינית. לכל מאמר צירפו בספר גם מבוא מעניין ובסה"כ יצרו כאן ספר מרתק המתייחס לשלל הנושאים הבאים:
שנאה בהעברה נגדית, תוקפנות, מושקעות אמהית, נטייה אנטי חברתית, היכולת להיות לבד, מטרות הטיפול הפסיכואנליטי, פחד מהתמוטטות ועוד....
מומלץ!!
 
אלגנטיות של קיפוד מאת מוריאל ברברי
 
כבר מזמן לא התענגתי כל כך על ספר. ישבתי וקראתי ומייד רצתי לקנות לחברים, וקראתי שנית ועכשיו אני ממהרת לשתף אתכם.

אלגנטיות של קיפוד. איזה שם משונה, ועוד מעט ארחיב עליו את הדיבור.

יש שתי גיבורות בספר שהפך מייד לרב מכר בצרפת ובאירופה- האחת הינה שוערת מזדקנת והשנייה ילדה צעירה. אומנם במקומותינו המושג שוערת אינו מעלה אסוציאציות רבות, אבל לכל צרפתי טוב עומדת מייד מול עיניו "השוערת" – סטריאוטיפ של משופמת בנעלי בית מהוהות עם ריח כרוב עולה ומתבשל מדירתה וחתול כבן לוויה, סטריאוטיפ כה חזק עד שאיש אינו מבחין במציאות שמאחוריו. סיפורה של רנה השוערת, אישה אוטודידקטית אוהבת ספרות, מעריצה של טולסטוי ומכורה ליופי, סיפור זה מכוון לכולנו בעוד סיפורה של פלומה הילדה, אינטליגנטית שקצה בחייה בעולם נורא זה, נכתב ביומנה כך שבמשך חלק ניכר של הספר רק אנו כקוראים מבחינים בדמיון שיש בין המחשבות וההגיגים של שתי הנפשות הפועלות.

אגב הגיגים. הספר נכתב ע"י ד"ר לפילוסופיה וככזה יש בו התייחסות לתיאוריות רבות של הוגים. לעיתים קרובות התיאוריות מרתקות גם אם לא תמיד מוכרות או מובנות. אולי לכן משונה כי נעדרת ממנו התייחסות חשובה אחת. בשלב מסויים מכירות שתי הדמויות בדמיון הנפשי שבינהן ופלומה אומרת כי רנה היא כמו קיפוד –בודד ואלגנטי. עד כאן הכל נשמע נפלא וציורי אם כי אני מודה שלא ירדתי לעומקה של האבחנה. רק כששוחחתי עם אבי הסתבר לי שחסרה לי כאן פיסת אינפורמציה-  ישעיהו ברלין כתב ספר שלם על הקיפוד והשועל ובו הקביל בין חיות אלו לבין שני סוגים של הוגים .

ההוגים דמויי הקיפוד מקפידים לכנס את כל הרעיונות לתיאוריה אחת מנחה ואילו השועלים אוספים ערב רב של רעיונות. עכשיו הבנתי באיחור את הרעיון שמאחורי הדמות הראשית. השוערת שאוספת  עוד ועוד רעיונות ומחשבות ורשמים ומנסה לגבש אותם לתיאוריה על החיים. לא במקרה היא מעריצה של טולסטוי עליו אמר ברלין שהוא שועל באופיו אשר מאמין בלהיות קיפוד.

אבל אם נניח לעניינים פילוסופיים. בעיני כוחו של הספר באנושיות שבו, בחום,ואולי בעיקר בחיפוש המתמיד אחר חברות, הבנה ואהבה.

ממליצה בחום!!

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"בארבע עיניים - ז'אן-פול סארטר וסימון דה בובואר: חייהם, אהבתם ואהבותיהם", מאת הייזל ראולי /הוצאת כתר

 

 

לפני כמה שנים נתקלתי בספרה של סימון דה בובואר- "המנדרינים". את שמה של דה בובואר הכרתי אבל מעבר לכך לא ידעתי על חייה כמעט דבר. כך התחיל "הרומן שלי" עם אחת הנשים הסופרות המסקרנות ביותר. עלילתו של הספר עב הכרס ריתקה אותי לא רק בגלל השפה העשירה והעניין ההיסטורי אלא ,ואולי בעיקר,בגלל התחושה שהוא מסתמך על משהו אמיתי, תוסס וכואב. כשסיימתי לקרוא מיהרתי וחיפשתי עוד ספרים ומצאתי את “she came to stay    ואת "אשה שבורה". הפעם הייתה הקריאה חוויה עמוקה יותר, כמעין "טיול" בחיים שחלק מהם כבר מוכר לי. כי אחד הדברים הנפלאים בכתיבתה של דה בובואר, הוא האמת. כמעט בלי לטרוח להסוות היא מספרת את סיפור חייה, ובעיקר את ההיבט האישי/זוגי המיוחד כל כך.

השבוע חגגתי כשהתגלה לי הספר "בארבע עיניים"- על חייהם של דה בובואר וז'אן-פול סארטר, שני האינטלקטואלים הצרפתים המפורסמים של המאה העשרים שניהלו במקביל לחיים עמוסי יצירה פילוסופית וספרותית גם מערכת יחסים מורכבת וחושפנית שכללה פרשיות אהבים רבות ומתוקשרות.

 

נדמה לי שגם לקורא בן ימינו לא קל לעכל את מערכת היחסים של סארטר ודה בובואר – מערכת של מחוייבות נפשית מלאה מצד אחד ומתירנות פיסית/מינית מהצד השני. בני הזוג התחייבו זה לזו בשנת 1929 ועמדו במחוייבות  עד יום מותו של סארטר בשנת 1980 .   מחוייבות למה ? למעשה היה זה רעיון של סארטר- התחייבות הדדית לחשיפה מלאה של מחשבותיהם,רגשותיהם, רצונותיהם,תאוותיהם- כל זאת כאילו היו אדם אחד. ועם זאת, בצד האינטימיות הרגשית העמוקה כל כך –חופש מוחלט ממונוגמיה- זכות לכל אחד מהם לצאת,לבלות, להתאהב, לחיות- .עם כל גבר או אישה –בזוגות, שלישיות ובכל קומבינציה אחרת- ובלבד שידווחו זה לזו על רגש/מילה/מחווה שמתרחשת במערכת היחסים.

 

 

איך עמדו בהסדר ?

ראשית כל בקפדנות. קיומה של המערכת המשונה דרש קפדנות "אובססיבית "קמעא- הקפדה של כל אחד מהשניים על לוחות זמנים נטולי גמישות שמטרתם "שמירה על חלון זמן למפגש בינהם" ועל דיווח חסר פשרות. (בספר מתאר אחד מחבריהם כיצד באחד ממסעותיהם המשותפים ישב ושוחח עם דה בובואר. לאחר מכן עברה היא לשבת בשולחן מרוחק עם סארטר והוא שמע אותה מתארת לסארטר בקולה החזק כל מילה ומילה בשיחתם. )

אין ספק שסארטר, הוגה הרעיון, היה גם הנהנה העיקרי. לעומתו דה בובואר ,כפי שעולה  מספריה, אומנם הלכה עם ההסדר עד הסוף, אך סבלה לא מעט ממערכת היחסים הזו שכללה "אימוץ" ואף מימון מחייתן של הנשים שהפכו למאהבות ובנות חסות של סארטר.

 

ומה עם ה"אחרים" ? כל אותם נשים וגברים שהיו בני זוג חלקיים לאורך הדרך ?

 

כוחו של הספר 'בארבע עיניים' הוא בהתמקדות לא רק במערכת הזוגית ובקונפליקטים שבה, אלא בתיאור הפאזל המורכב ממערכות יחסים רבות, מקבילות ומנוגדות כל כך. מבעד למכתבים וראיונות בנתה עבורנו הסופרת תמונת מצב מרתקת המתארת את הכאב, התסכול, חוסר האונים והאהבה שחוו רבים מאלו שחלקו את חייהם בשלב זה או אחר עם סארטר או עם דה בובואר.

 

שורה תחתונה:

חשיפה למאבק מרתק של שני אנשים בנורמות קיימות, ברגשות אהבה וקינאה ובעצמם במטרה לכונן מערכת שונה שתתאים לתפיסת עולמם.

 

 

 

 

ההיסטוריה של אלוהים/ קארן ארמסטרונג

/הוצאת כתר ספרים (2005) בע"מ 

 

"גיהנום נראה לי כמציאות חזקה יותר מאלוהים,משום שזה היה משהו שיכולתי לתפוס בדימיוני."

(ע"מ 15)

 

אם גם לכם יוצא לחשוב מפעם לפעם על שאלת קיומו של כוח/אל עליון, אם אלוהים נוגע בחייכם (או שאתם חשים שאינו מצליח לגעת).. נדמה לי שהספר הזה יוכל לרתק אתכם.

 

ארמסטרונג בילתה שנים מחייה כנזירה קתולית. ככזו, חיפשה את הדרך שתקרב אותה לאלוהים-  לצערה גילתה שלמרות כל השתדלותה,למרות התפילה וההקפדה על קוצו של יוד, האלוהים רק מתרחק ממנה. היא נטשה את חיי הנזירות ומתוך חיפוש אחר מענה לספקות שהמשיכו להציק לה החלה ללמוד את תולדות הדתות השונות.

 

הספר אינו מתייחס לשאלת מציאות האלוהים אלא לרעיון האלוהות ולאופן שבו נתפס האלוהים (המונותיאיסטי )ע"י האנושות מימי אברהם אבינו ועד ימינו. האלוהים, אומרת ארמסטרונג, משפיע גם כיום על חייהם של מיליוני בני אדם. סקרים שנעשו בארה"ב מעידים כי  99% מהאמריקאים מאמינים באלוהים-  השאלה היא לאיזה אלוהים הם מתכוונים והאם כולם חושבים על אותו האלוהים ?

 

האם ההיסטוריה של האלוהים מתחילה באל אחד, נשגב , מרוחק , או שמא באלים פרסונליים, בעלי חולשות , אנושיים ? קשה לתת על כך תשובה אבל דבר אחד ודאי- בני האדם עסקו מאז ומתמיד בבריאת אלים ובהורדתם מכיסאם וארמסטרונג מובילה אותנו בשבילי ההיסטוריה האלוהית :

בראשית (על שיפעת האלים שהתקיימו זה לצד זה), המעבר לאמונה באל אחד (והמאבק של אל זה על מקומו וייחודיותו),אלוהי היהדות, אלוהי הנצרות, אלוהי האיסלאם, אלוהי המיסטיקנים, אלוהי הפילוסופים, אלוהי המשכילים....   אני מודה שאף פעם לא הקדשתי מחשבה לסוגים השונים של האלוהויות.

 

מקום רב כל כך תפס האלוהים לאורך ההיסטוריה, ומה היום, מה מקום האלוהים ?

 

אומרת ארמסטרונג: "אם הרעיון האנושי בדבר אלוהים יחדל לשרת אותנו בעידן האמפירי הוא יחדל להתקיים.אבל בעבר יצרו בני אדם תמיד סמלים חדשים כדי שיהיו מוקד לרוחניות. מאז ומעולם יצרו בני אדם אמונה לעצמם,כדי לטפח את תחושת ההשתאות ומשמעות החיים שאין לבטאה במילים. חוסר הכיוון,הניכור,האנומליה והאלימות,המאפיינים חלק גדול כל כך מן החיים המודרניים, כמו מעידים שאנשים רבים שוקעים ביאוש מאחר ששוב אינם יוצרים בכוונת מכוון אמונה "באלוהים" או במשהו אחר- לא משנה מה."

 

ועם מה נשארתי בסיום הקריאה ? אולי עם בחינת השאלה המרתקת הנוגעת לכל אדם והעולה מהאמירה –"אמונה באלוהים" או במשהו אחר- לא משנה מה."

 

שורה תחתונה: הספר מאיר באופן ידידותי זוויות מרתקות רבות ופותח פתח גם לשאלות פילוסופיות שאין עליהן מענה, כגון שאלת מותו ועתידו של האלוהים. 

   

A Short History of Nearly Everything/ Bill Bryson

"ברוכים הבאים. וברכות. אני שמח שהצלחתם. לא היה קל להגיע לכאן,אני יודע. למעשה, אני חושד שזה היה יותר קשה ממה שאתם חושבים...."

בדרך כלל אני בולעת ספרים מוצלחים בן לילה, אבל הספר הזה שבר את שיאי כל השיאים ומצליח ללוות אותי כבר כמה חודשים. מעמוד לעמוד, בספר שבא לספר את כל מה שקרה מאז המפץ הגדול ועד היום, יוצא הקורא לטיול מיוחד, מעשיר ומשעשע.

יש לכם מושג כמה דגים מתים על מנת שקילו סרטנים יגיע למסעדה שליד ביתכם ?

שאלתם את עצמכם פעם מה אורך חייו של אטום ?

מה קרה לאיש שהמציא את הדלק נטול העופרת ?

מה הסיכוי של כל אחד מאיתנו להפוך למאובן ?

לכאורה אוסף של נושאים ושאלות שאין קשר בינהם, אבל אצל בריסון הכל קשור, סיבה ומסובב, וכך הוא יוצר חיבור מעורר השתאות בין העבר הרחוק של היקום למעשים ולפעולות של בני דורות קודמים ומכאן קצרה הדרך להשלכות כפי שאנו נתקלים בהן היום. בשפה קלילה נותן בריסון שפע של אינפורמציה מתובלת באנקדוטות על דמויות מרתקות, חלקן מוכרות ואחרות שנמחקו מהזיכרון, וכולן עיצבו את פני המדעים השונים כפי שהם מוכרים לנו כיום.

שורה תחתונה: ספר שכל אוהב מדע פופולרי יאהב.
 
 
The 7 Habits of highly Effective People/ Stephen Covey

אל הספר הזה שעל כריכתו רשום 'נמכר בלמעלה מחמישה עשר מיליון עותקים' ניגשתי עם לא מעט חשדנות. "רק שלא יהיה עוד אחד מספרי המתכונים להצלחה", אמרתי לעצמי. אבל, מאחר וחבר טוב המליץ בחום פעם ועוד פעם, החלטתי לנסות. וטוב שכך.

אז מה יש בו ?

Covey מביא מודל ובו 7 הרגלים. ששת ההרגלים הראשונים מדורגים במעין שלבים התפתחותיים ועוברים מהרמה האישית לבין אישית כשהמטרה היא הגדלת האפקטיביות של האדם. ההרגל השביעי הוא המאפשר קיומם של ששת ההרגלים הראשונים.

שלושת ההרגלים בבסיס המודל מקושרים "לניצחון האישי":

 • הייה פרואקטיבי.
 • "סוף מעשה במחשבה תחילה" ,או התחל כשהאחרית כבר במחשבתך.
 • שים את הדברים הראשונים במעלה במקום הראשון.

שלושת ההרגלים הבאים מתייחסים לרמה הבין אישית:

 • חשוב win win
 • נסה להבין ורק אח"כ להיות מובן
 • צור סינרגיה

וההרגל השביעי: "השחז את המסור"- השקע בעצמך בארבעת המימדים החשובים- הפיסי,הרוחני,הרגשי והמנטלי. רק כך תוכל לקיים את יתר ההרגלים.

Covey כותב בקלילות, משלב סיפורים (נכון שחלקם קצת ארכניים מדי לטעמי), ציטטות מעניינות ודוגמאות מהעולם הארגוני תוך שהוא מנחה את הקורא כיצד רצוי לקרוא את הספר.

אולי האמירה היפה ביותר בעיני בספר היא זו שמופיעה בתחילתו:

מרבית האנשים מתייחסים לאפקטיביות כאל ביצת זהב: ככל שאתה מייצר יותר,ככל שאתה עושה יותר, כך אתה אפקטיבי יותר.
אבל-אפקטיביות אמיתית היא פונקציה של שני גורמים:
 • התוצר שהיא מייצרת ("ביצת הזהב")
 • היכולת לייצר (או גורם הייצור/האווז)
אם תתמקד בביצת הזהב ותזניח את האווז שמטיל אותה,תגלה שלא נותר מי שיטיל עוד ביצי זהב. אם תטפל באווז אבל תזניח את המטרה, תגלה שלא נותר לך במה להאכיל את האווז.

כי אפקטיביות אמיתית נמצאת במקום בו יש איזון.

שורה תחתונה: נכון שכולנו יודעים ומכירים את מה שנאמר בספר, אבל הניתוח ואופן ההגשה מעוררי תאבון ומחשבה. שווה קריאה!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

היומן של שרון

היומן של שמוליק

מומלצים

ספרים

נושאים

ארכיון

www.apriori.co.il

 

עמוד הבית  |   אודות   |  תחומי פעילות  |  תעוזה   |   גמישות   |   יכולת   |  פתיחות  |  היסוד החמישי   |  סדנאות  |   יומן אישי   |   מאמרים   |   צור קשר

   

powered by Flexible.co.il All Rights Reserved 

כל הזכויות שמורות© apriori.co.il         עיצוב :    ILANITGraphic Designer