דף חדש 1
English צור קשר מאמרים יומן אישי סדנאות תחומי פעילות מי אנחנו דף הבית

היומן של שמואל ברוידא

 

המצה: קרום חצי חדיר

 

הממברנה: הוא אותו קרום בררני , שמצוי בגופנו ומפריד בין גופיפים ןרקמות, וכיום מופק גם באופן סינטטי לצורך תהליכים תעשיתיים כמו למשל התפלת מים .

 

הצג בהרחבה .....

 

 
   

גאון מי שהמציא את הים

 

סופשבוע חמסיני באמצע נובמבר. אין חורף, אין גשם , אין סוודר ואין שמיכות פוך. יש שמים בהירים וחם וחשק ללכת לים. איזה ים יפה יש בתקופה הזאת... המים צלולים וקרירים במידה, החוף כמעט ריק מאנשים ואם שוחים קצת לעומק, עם משקפת פשוטה אפשר לראות את להקות דגי תל אביב שוחות סביב סלעי שוברי הגלים. קבוצות קבוצות של דגים קטנים ובינוניים, לא משהו מפואר וצבעוני במיוחד אבל בהחלט נוכחות דגית מרשימה.

 

הצג בהרחבה .....

 

 
   

חרות בערבון מוגבל

 

לרגל חג הפסח שבו אנו מציינים את "זמן חרותנו" עולה אצלי השאלה האם אנו, בני האדם, הננו בכלל יצורים שואפי חרות. האם נכון לומר שאצל בעלי חיים אחרים מושגי השיעבוד והחרות כלל לא קיימים משום שהם עושים ,מתוך דיוק ביולוגי, בדיוק את מה שהם אמורים?

 

הצג בהרחבה .....

 

 
   

אלף מראות שבורות...לפחות

 

דרוש תיקון...לאלף מראות שבורות.... לפחות.... "כשאני מסתכלת בראי האלוצינאציה של כאב זה מה נדמה לי שאני רואה" יונה וולך מראה- ראי. לוח זכוכית מצופה מצידו האחד שכבת מלח כספי, באופן שהוא מחזיר דמות כל דבר העומד מולו.(מילון אבן שושן). אמא מחזיקה תינוק כבן שנה מול המראה באמבטיה. התינוק עטוף כולו במגבת רכה וחמימה ..בחדר הרחצה ריח עדין של סבון. "מי זה במראה?" אמא שואלת אומרת בקול חם ואוהב. הנה התינוק מבחין בפנים הקטנים, ולידם הפנים הגדולים שנראים נלהבים. הוא מחייך ומסתקרן. עיניים פוגשות עיניים .. התינוק מסיט את המבט , ולסירוגין מביט פעם על עצמו ופעם על אמא שמביטה עליו מביט עליה...רגע יפה ונקי.. מסקרן לחשוב על מה מזהה התינוק. סביר להניח שבשלב זה הוא מכיר יותר את פניה של אמו מאת פניו שלו. עוד קצת אחר כך בזמן והוא כבר יודע לקרוא לעצמו בשמו, בגוף שלישי ..ועוד קצת והוא כבר יודע לומר "הנה אני".

 

הצג בהרחבה .....

 

 
   

על צונאמי הפוך

 

שבע וקצת על חוף הים.. שבע וקצת בבוקר על חוף הים. כבר הרבה זמן אותו כיסא, אותו מיקום ואותה זווית במסעדת החוף האהובה והמוכרת. הפוך קטן בספל,כוס מים קרים , מגבת יבשה שמחכה לי לאחרי השחייה. מאז שאני זוכר את עצמי אני אוהב את הים, בלי סיבה ומהמון סיבות וזוויות, וכמו שכל הנחלים זורמים אליו כך גם אני נמשך לים ממקום מאד פשוט בנפש ובגוף .

 

הצג בהרחבה .....

 

 
   

האח הגדול צופה בך

 

המון זמן לא כתבתי ביומן. איפשהו באזור חנוכה ומבצע עופרת יצוקה נכנסו המוזות של הכתיבה לשנת חורף. במחשבה שנייה, דווקא כתבתי כמה דברים אי שם בימי החורף של מבצע עופרת יצוקה . היומן על המלחמה נכתב ולא פורסם. ערבוביה של תחושות סותרות הציפו אותי בכל פעם שניסיתי לשים נקודה או סימן קריאה. לרגעים זה היה " לא מלחמה !" , ולרגעים "הקם להורגך... ", כן להכנס לעזה סיטי , לא להיכנס לעזה סיטי.... כל כך הרבה אנשים במצור ובכל יום נזרקות קוביות העופרת לחיים או למוות... ומי אני שאדע ? ממש בשיא המתח המלחמה יצאה להפסקת פרסומות והוקל לנו. בהפסקת הפרסומות פגשנו את שקופיות החסות של ביבי אהוד ציפי והכוכב העולה אביגדור. העם זיפזפ בהשלמה מפוהקת, העם הצביע בהכנעה ובאחוזים גבוהים של התלבטות וחשש...

 

הצג בהרחבה .....

 

 
   

ידידות...

 

הימים ימים מוזרים. החורף מקרטע ובינתיים יורדים עלינו ממטרים של חדשות כלכליות ומדיניות לא מרנינות בכלל. הבחירות קרבות, ובצל מצעדם הגאה של יוסי בובליל ושפרה אל גמר האח הגדול, נראות דמויות של פוליטיקאים וחרצופים שמבקשים שהציבור יצביע גם להם. בחדשות של היום צוטט יושב ראש הוועדה לאנרגיה אטומית שהודיע היום "שהניסיונות לעצור את ההתחמשות הגרעינית של איראן נכשלו..יש להודות.." ועוד בחדשות סקר בוש בנאום פרידה את הישגיו בשמונה השנים וציין , תוך שביעות רצון עצמית ,כי במזה"ת יש כעת, ובזכותו, יותר אופטימיות ותקווה מאשר ב2002. טוב, זה כבר לא כל כך חדש שלאחרונה די קשה להאמין לאנשים שאומרים בטון בוטח מידי כל מיני דברים ( להוציא את הנסראללאים שלהם אני דווקא נוטה להאמין).

 

הצג בהרחבה .....

 

 
   

על תיקנים ותיקונים - איחולים לשנה

 

ראש השנה. היום ירד גשם ראשון ושטף לי חינם את האוטו וגם את הכביש ואת המדרכות הדביקות והמיוזעות שליד הבית....עכשיו יש רוח נעימה כשפותחים חלון, ריח של אחרי הגשם..כיף לנשום ולתת ללב קצת להתרחב.. בשבילי היומן הזה גם מסכם שנה של כתיבה מחוץ למגירה. מילים שלי שפגשו עיניים מוכרות וכאלה שאני כנראה לא מכיר. זאת חוויה מאד משמעותית בשבילי. תודה. בהזדמנות זו הצצתי קצת לאחור וראיתי שהיומן הראשון שלי עסק ב"ריח של חדש" ובהתחלות חדשות והאחרון ב"מחזוריות – מדוזות וג'וקים"... ועכשיו , בנקודת הזמן הזאת אני מרגיש מין תערובת של שניהם. אז נתחיל בג'וקים ונסיים בחדש...

 

הצג בהרחבה .....

 

 
   

קיץ - מחזוריות - מדוזות וג'וקים.

 

ימים ולילות – קיצים וחורפים. פריחה ושלכת, לידה ומוות, המים שמתאדים והופכים לעננים. כל כך הרבה דברים מסביבנו נעים במחזוריות. בתנועה מעגלית. לא הכל זמין וקל וקליט לעין. העין צריכה להתבונן ולהיעזר בלב. מעגלים קטנים ומהירים , מעגלים גדולים ואיטיים. ובתוך המחזוריות הזו אנחנו בני האדם יודעים לא יודעים את חלקנו.

 

הצג בהרחבה .....

 

 
   

מחשבות על השרדות

 

כן, גם אני הייתי בן מיליון וחצי האנשים שצפו בגמר הגדול של הישרדות. אז עכשיו, לכבוד סיום העונה ותחושת החלל המוזרה שנפער במוצ"ש שלי ,המהולה בהקלה של שבוי משוחרר, מתחשק לי לסכם, "לסגור מעגל" כדברי גיא זוארץ החביב . מיליון וחצי איש סביב מדורת השבט. איזה קונצנזוס. עם ההצלחה אי אפשר להתווכח. כשהמדד הוא רייטינג והכנסה מפרסומות אין ספק ששבט "ערוץ 10" שיחק אותה והכניס הפוכה להגמוניה של שבט "קשת-רשת". ניצחון במשימה ? אולי . תחילתו של מהפך? נראה.אשתף אתכם בהגיגים שקשורים להישרדות ולמקומה של הטלביזיה בכלל בשבט שלנו.

 

הצג בהרחבה .....

 

 
   

 

היומן של שרון

היומן של שמוליק

מומלצים

ספרים

נושאים

ארכיון

www.apriori.co.il

 

עמוד הבית  |   אודות   |  תחומי פעילות  |  תעוזה   |   גמישות   |   יכולת   |  פתיחות  |  היסוד החמישי   |  סדנאות  |   יומן אישי   |   מאמרים   |   צור קשר

   

powered by Flexible.co.il All Rights Reserved 

כל הזכויות שמורות© apriori.co.il         עיצוב :    ILANITGraphic Designer